AHD Kamera Nedir ?

AHD kısaltmasının açılımı "Analog HD Kamera / Analog High Definition " olarak geçmektedir. İlk üretilen analog güvenlik kameralarının ( 640x480 TVLine , 720x480 TVLine vb. ) CCTV alt yapısı üzerinden geliştirilirmesiyle birlikte çok daha net görüntüler (1MP 1280x720P HD Ready,  1.3MP 1280x960P HD,  2MP 1920x1080P Full HD) sunmaktadır. 2020 Yılı ortaları itibariyle 5.0MP (2560x1944P) gibi yüksek çözünürlük seviyelerine kadar geliştirilmiştir. Ip kameralara nazaran fiyatları daha uygun olduğu için tercih edilmektedir.

IP Kamera Nedir ?

IP Kamera, CCD ve ya CMOS sensörleri ile algıladıkları analog sinyalleri, içerisinde bulunan tümleşik VDS ile işleyip sayısal verilere çevirdiği dijital sinyal ile ağ (Network) bağlantısı üzerinden anlık görüntü aktarımı yapabilen, dahili micro sd vb. kartlara yada kayıt cihazlarına (NVR / Network Video Recorder ) kayıt yapabilen kameralardır. 

Piksel Nedir? Görüntü Kalitesini Etkiler Mi ?

Basit bir anlatımla anlatmak gerekirse monitörlerinizde yada televizyonlarınızda her hangi bir şey izlerken, çıplak gözle göremediğiniz satır ve sütunların arasında kalan her bir kareye verilen addır. Örneğin ; Eviniz de yada iş yerinizde Full HD 1080P monitörünüz olduğunu varsayalım. Full HD Nedir? 1920 Satır x 1080 Sütundan oluşan, satır ve sütunların birbiriyle çarpılmasıyla ortaya çıkan 1920 x 1080 = 2.073.600 tane Piksel, Full HD diye adlandırılmaktadır. 1.000.000 ( 1 Milyon ) Piksel = 1 Mega Piksel olarak nitelendirilir. Gerek monitörünüz , gerekse kullanmakta olduğunuz kamera ve kayıt cihazlarında belirtilen tüm çözünürlük değerleri aslında size toplam piksel sayını verecektir. Piksel sayısı kameranızın görüntü kalitesiyle doğrudan eşdeğerdir.

 

Nvr, Dvr , Xvr Kayıt Cihazı Nedir ?

Basit bir dille anlatmak gerekirse güvenlik kameralarından gelen görüntüleri ve sesleri kayıt altına alan cihazdır. Her kamera teknolojisinde ayrı teknoji kayıt cihazı kullanılmaktadır.  Örneğin; Ahd kameralar olan bir sistemde Dvr ( Digital Video Recorder ) kullanılması gerekirken , ip kameraların olduğu bir sitemde Nvr ( Network Video Recorder ) kullanılmaktadır. Son yıllarda kamera teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte farklılıkları engellemek ve karmaşıklıkların önüne geçebilmek için Xvr Kayıt cihazları üretilmektedir. Xvr kayıt cihazları bilinenin aksine sisteminizde ki ahd kameraları ve ip kameraları aynı anda izletebilir , kayıt altına alabilir. 

  • DVR ( Analog ve AHD Kameralar ile kullanılmaktadır.)
  • NVR ( IP Kameralar için kullanılmaktadır.)
  • XVR ( Analog, AHD , Hdcvı , Hdtvi ve IP Kameralar için karışık kullanılabilmektedir.

    Kayıt cihazlarıyla ilgili daha detaylı (sıkıştırma , çözünürlük değerleri vb.) Soru ve Cevaplar Alt Kısımlardadır.

7/24 Harddisk HDD Nedir ?

Genel itibariyle bilgisayarlarınızda da kullandığınız diskler resim,video,dosya,belge,görüntü,ses vb. tüm verilerin depolandığı parçadır. Standart bilgisayar diskleri haftalık sadece (8 Saat x 6 Gün ) 48 saat çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Çalıştığı süre içerisinde ise ortalama iş yükü max. %20 - %25 civarındadır.  Güvenlik diskleri ise bir çok yönden bilgisayar disklerine göre daha dayanıklı, geliştirilmiş ve güvenilir olmakla birlikte 7 Gün 24 Saat çalışma mantığıyla %90 İş Yükü baz alınarak üretilmektedir.  Özellikle güvenlik sisteminizde kullanılacak harddiskin 7/24 güvenlik diski olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Güvenlik diski alırken ise harddiskinizin sıfır ürün olması gerekmektedir. Yenilenmiş ( Refurbished ) diskler kesinlikle önerilmemektedir.

 

Çerez Kullanımı