Soru ve Cevap Kısmında Bulamadığınız Tüm Sorularınız için 0(850) 850 25 80 Müşteri Hizmetlerimizden Bilgi Alabilirsiniz.

 

AHD Kamera Nedir?
AHD kısaltmasının açılımı "Analog HD Kamera / Analog High Definition " olarak geçmektedir. İlk üretilen analog güvenlik kameralarının ( 640x480 TVLine , 720x480 TVLine vb. ) CCTV alt yapısı üzerinden geliştirilirmesiyle birlikte çok daha net görüntüler (1MP 1280x720P HD Ready, 1.3MP 1280x960P HD, 2MP 1920x1080P Full HD) sunmaktadır. 2020 Yılı ortaları itibariyle 5.0MP (2560x1944P) gibi yüksek çözünürlük seviyelerine kadar geliştirilmiştir. Ip kameralara nazaran fiyatları daha uygun olduğu için tercih edilmektedir.
IP Kamera Nedir?
IP Kamera, CCD ve ya CMOS sensörleri ile algıladıkları analog sinyalleri, içerisinde bulunan tümleşik VDS ile işleyip sayısal verilere çevirdiği dijital sinyal ile ağ (Network) bağlantısı üzerinden anlık görüntü aktarımı yapabilen, dahili micro sd vb. kartlara yada kayıt cihazlarına (NVR / Network Video Recorder ) kayıt yapabilen kameralardır. IP Kameralar kayıt cihazları olmadan da anlık izleme ve kayıt imkanı sunabilmektedir. 2021 Sonrası ülkemizde yaygınlığı ise giderek artmaktadır. Görüntü kalitesi AHD Kamera ile kıyaslandığında çok daha net ve canlıdır. AHD Kamera fiyatlarıyla mukayese edildiğinde marka ve model farklılıkları olmakla birlikte %30 %40 yukarda olması muhtemeldir.
Piksel Nedir? Görüntü Kalitesini Etkiler Mi ?
Basit bir anlatımla anlatmak gerekirse monitörlerinizde yada televizyonlarınızda her hangi bir şey izlerken, çıplak gözle göremediğiniz satır ve sütunların arasında kalan her bir kareye verilen addır. Örneğin ; Eviniz de yada iş yerinizde Full HD 1080P monitörünüz olduğunu varsayalım. Full HD Nedir? 1920 Satır x 1080 Sütundan oluşan, satır ve sütunların birbiriyle çarpılmasıyla ortaya çıkan 1920 x 1080 = 2.073.600 tane Piksel, Full HD diye adlandırılmaktadır. 1.000.000 ( 1 Milyon ) Piksel = 1 Mega Piksel olarak nitelendirilir. Gerek monitörünüz , gerekse kullanmakta olduğunuz kamera ve kayıt cihazlarında belirtilen tüm çözünürlük değerleri aslında size toplam piksel sayını verecektir. Piksel sayısı kameranızın görüntü kalitesiyle doğrudan eşdeğerdir.
Nvr, Dvr , Xvr Kayıt Cihazı Nedir ?
Basit bir dille anlatmak gerekirse güvenlik kameralarından gelen görüntüleri ve sesleri kayıt altına alan cihazdır. Her kamera teknolojisinde ayrı teknoji kayıt cihazı kullanılmaktadır. Örneğin; Ahd kameralar olan bir sistemde Dvr ( Digital Video Recorder ) kullanılması gerekirken , ip kameraların olduğu bir sitemde Nvr ( Network Video Recorder ) kullanılmaktadır. Son yıllarda kamera teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte farklılıkları engellemek ve karmaşıklıkların önüne geçebilmek için Xvr Kayıt cihazları üretilmektedir. Xvr kayıt cihazları bilinenin aksine sisteminizde ki ahd kameraları ve ip kameraları aynı anda izletebilir , kayıt altına alabilir. Özellikle IP ve AHD (TVI/CVI/CVBS) Kameraları aynı anda kullanmayı düşünen müşterilerimizin XVR Cihazı alırken dikkat etmesi gereken en önemli kısım cihazın toplamda kaç kanal olduğu ve kaç tane kamera teknolojisini aynı anda oynatabildiğidir. Tüm sorularınız için müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz. 0(850) 850 25 80
7/24 Harddisk HDD Nedir ?
Genel itibariyle bilgisayarlarınızda da kullandığınız diskler resim,video,dosya,belge,görüntü,ses vb. tüm verilerin depolandığı parçadır. Standart bilgisayar diskleri haftalık sadece (8 Saat x 6 Gün ) 48 saat çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Çalıştığı süre içerisinde ise ortalama iş yükü max. %20 - %25 civarındadır. Güvenlik diskleri ise bir çok yönden bilgisayar disklerine göre daha dayanıklı, geliştirilmiş ve güvenilir olmakla birlikte 7 Gün 24 Saat çalışma mantığıyla %90 İş Yükü baz alınarak üretilmektedir. Özellikle güvenlik sisteminizde kullanılacak harddiskin 7/24 güvenlik diski olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Güvenlik diski alırken ise harddiskinizin sıfır ürün olması gerekmektedir. Yenilenmiş ( Refurbished ) diskler kesinlikle önerilmemektedir.
Adaptör Nedir ?
Elektronik cihazlara elektrik enerjisi aktarımı yapan adaptörler birer güç kaynağıdır. Büyük güç isteyen cihazlar için metal kasa adaptörler tercih edilir. Metal kasa adaptörler yaygın olarak P10 panellerde, güvenlik kamera sistemlerinde ve led aydınlatma alanlarında kullanılır. Bu kullanılan alanlardaki cihazlara doğru akım ile güç sağlar. Farklı volt ve amper değerlerinde satılmaktadır. Bazı modellerde tek + ve – varken yeni modellerde iki + ve iki – ile topraklama mevcuttur. Adaptörler güvenlik sistemlerinin zorunlu bir parçası olduğu için özellikle topraklama bulunan adaptörleri tercih etmeniz gerekmektedir. Son yıllarda ithalatın ve talebin hızlanmasıyla birlikte Kullanılacak alandaki cihazların gereksinimine göre uygun değerlerde adaptörler fazlasıyla bulunmaktadır. Güvenlik sektöründe En sık tercih edilenler 12v 5a, 12v 10a, 12v, 20a ve 12v 30 amperlerdir.
Amper, Volt ve Watt Nedir ?
Basit bir şekilde anlatmak gerekirse Amper, elektrikte akım şiddeti birimidir. Birim zamanda geçen elektrik yükü miktarına elektrik akımının şiddeti denir. Bir iletkenin belli bir kesitinden saniyede bir Coulomb elektrik yükü geçerse, akım şiddeti bir amper (1A) olur. Volt ise elektrikte kullanılan potansiyel farkı birimidir. Bir ohm'luk bir direnç üzerinden, bir amper'lik elektrik akımı geçmesi halinde direncin iki ucu arasındaki gerilim bir (1V) volttur. Watt , Enerji dönüşümü oranını ölçen birimdir. Joule bölü saniye olarak tanımlanır. Kısaca W harfiyle gösterilir.
Güvenlik kamerası kaç amper çeker? Kaç Volt Kullanır?
Güvenlik kameraları yapısına ve kullanım amacına göre üretimlerde değişkenlik göstermektedir. Standart kameraların neredeyse tamamı 12 Volt ile çalışmaktadır. 9V ile 56V arası çalışan kameralar olduğu gibi 220V ile de çalışan kameralar bulunmaktadır. Gece görüşlü güvenlik kameralarıyla birlikte kameraların gündüz ve gece çektiği amperler değişkenlik göstermektedir. Kamerada kullanılan ledler bu değişkenliğe en büyük nedendir. Fakat ortalama olarak baz alırsak standart bir güvenlik kamerası (dome/Bullet) Maksimum 2A Yani iki Amper Çekmektedir diyebiliriz. Böylelikle 8 kameralı bir sistemde 12V 16A on altı ampere ihtiyaç duyulmaktadır. Maksimum 2A iki amper dememizin yegane sebebi ise kablonun mesafesine ve kalitesine oranla amper kaybını da göz önüne almaktayız.
Gece Renkli Gösteren Güvenlik Kamerası Nedir?
Basit bir cevapla geceleri de gündüz gibi renkli gösteren kameralardır. Son yıllarda teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte gece görüşü olmayan kamera artık neredeyse üretilmemektedir. Siyah/Beyaz gece görüşe sahip kameraların kişi, obje, nesne ve araç tespitlerinde yetersiz kalmasıyla birlikte gece renkli gösteren kameralara ihtiyaç duyulmuştur. Geceleri gündüz gibi %100 net olmasa da renkli gösteren kameraları, Starlight Kamera ve Blacklight Kamera olarak iki başlık altında ayrı ayrı inceleyebiliriz. Bir sonraki soru cevap kısmını inceleyebilirsiniz.
Starlight Kamera Nedir?
Starlight kamera Sony Starvis Starlight sensörleri sayesinde aydınlatmanın yetersiz olduğu ortamlarda nesnelerin net bir şekilde görülebilmesini sağlar. Nasıl ? Aydınlatma 20 lüksün altına düştüğünde, insan gözü pek bir şeyi göremez. Starlight kamera ise 0,01 lüks seviyesindeki süper gece görüşü ile karanlık gecelerde insan gözüyle görülemeyen nesnelerin net ve keskin bir şekilde görüntülenmesini sağlar. Bu da “gözlerinizin göremediği şeyleri açıkça görebilmeniz” anlamına gelir. Starlight Kameraların verimli çalışabilmesi adına bulunduğu ortamda çok düşük de olsa ışık ( Ay, Sokak Lambası Vb. ) Olması gerekmektedir. Bir diğer husus ise starlight kameralar sabit nesneleri net gösterirken hareketli nesnelerde (İnsan/Araç vb.) pikselleşmelere neden olabilmektedir. Bu Soruna istinaden bir üst teknoloji olan BLACKLIGHT Modelleri üretilmiştir.
Blacklight Kamera Nedir?
Starlight kameralara nazaran bulunduğu ortamda ışık kaynağı aramak yerine üzerinde bulunan Warm Ledleri devreye alarak adete el feneri gibi bulunduğu ortamı aydınlatan ve gece renkli görüntü veren güvenlik kameralarıdır. Takıldığı ortamda ekstra ışıklar olması durumunda kendi ledlerini ortama uyum sağlayacak şekilde ayarlayan, kısabilen Blacklight Kameralar özellikle 2021 sonrası en çok tercih edilen gece renkli gösteren güvenlik kameralarıdır. Kişileri, araçları , nesneleri ve objeleri gündüz gibi net ve keskin gösteren teknolojisi sayesinde olay sonrası tespitlerde en çok fayda sağlayan kamera modelidir. Ülkemizde son yıllarda oldukça revaçta olan Blacklight Kameraları 2019 Yılının 3.Çeyreğinde iç piyasaya sokan ilk marka olan "Diespi" Blackligt modellerini sitemizden inceleyebilir, Sipariş verebilirsiniz.
Güvenlik Kamerası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim? Nereden Almalıyım?
Güvenlik kamerası alırken ilk önceliğiniz markayı araştırmanızdır. Bilinen, devamlılığı olan ve güvenilir markaları tercih etmeniz durumunda çok daha az sorunla karşılaşırsınız. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bir çok sanal pazar hayatımıza girmiştir ve maalesef güvenlik kameraları bu pazarlarda gelişi güzel satılmaktadır. Bu durumdan dolayı çok mağduriyet ve sorunlar yaşanmaktadır. Bunların en önemlisi ise yanlış beyanlarla ve özelliklerle ürünler hakkında çok bilgisi olmayan insanlarımızın iyi niyetlerinin suiistimal ediliyor olmasıdır. Firmamız 2015 yılından bu zamana kadar aynı duruşu sergilemekte ve siz değerli müşterilerimizin mağdur olmaması için "Güvenlik Sistemleri" hizmeti veren firmalardan bu ürünleri tedarik etmenizden yanadır. Alanında uzman kişilerin mekanınızda keşif yapması sonucu güvenlik açıklarınızı tespit ederek size önereceği sistemler sayesinde neredeyse hiç problem yaşamayabilir ve güvenliğinizi sağlamış olabilirsiniz. Bu sebeple önceliğiniz güvenlik tedarikçisi yada kurulum hizmeti veren firmalar olmalıdır. En Basit örnekle bir çok sitede karşılaşabileceğiniz "5MP Lens 1080P Kamera" gibi aldatıcı ibarelerle kamerayı 5MP olarak düşünmeye itilmeniz sonucu kandırılmanız ve hayal kırıklığına uğramanız kaçınılmazdır.
Güvenlik Kamerası Fiyatları Nelerdir?
Bu soru çok detaylı incelenmesi gereken bir konudur. Örneğin; Araba gibi düşünebilirsiniz. Hepsinin dört tekerliği, hepsinin motoru ve direksiyonu vardır. İşte burada ki püf nokta motorun gücü ne olmalı? Tekerlekler kışlık mı? yazlık mı? İnce Mi? Kalın Mı? olacak. Motor gücü nasıl olmalı? Benzinli mi? Dizel mi? Elektrikli mi? Bakın sadece bir araba seçerken bile onlarca ayrıntı sorularla karşı karşıya kalmaktasınız. Güvenlik kameraları da arabalardan farklı değildir. İhtiyacınız olan sistemi en doğru şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Bunu için Profesyonel Güvenlik Hizmeti veren firmalardan ve kişilerden destek alabilirsiniz. Kısacası tüm ayrıntı soruları geçtiğimiz zaman AHD Kameralar ortalama 15$ ile 100$ , IP Kameralar ise ortalama 40$ ile 250$ arasında değişkenlik göstermektedir. Maalesef ülkemizde yerli kamera üretimi olmadığından ( Sadece Toplama / Birleştirme ve Dizgi Yapılmaktadır.) kameraların yada parçalarının büyük bir kısmının ithal edilmesinden dolayı fiyatlar $ USD kuruyla baz alınmaktadır. Kamera fiyatları belirlenirken içerisinde kullanılan tüm elektronik aksamların ( Lens, Led, Board, IR-Cut vb.) kalitesi ve işçiliği fiyatların değişmesine sebep olmaktadır. Bütçenize göre hareket etmekle birlikte, fiyatı en uygun ürüne yönelmekten ziyade daha orta segment fiyatlara sahip ürünler daha az sıkıntılarla karşılaşmanız demektir. Tarafınıza verilen teklifleri araştırmanızla birlikte vereceğiniz en doğru kararın yanı sıra kurulumu gerçekleştirecek firmaların en az 2 yıl süreyle servis ve destek vereceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Tarafınıza verilen tekliflerde "Kurulum ve Devreye Alma/Servis Bedeli" gibi ibarelerin bulunması teklif veren firmanın güvenilirliğini kanıtlayacağından bu hususlara da özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.
İnternet olmadan IP Kamera Kurulabilir Mi?
Elbette. IP Kameralar network (CAT5 / CAT6) kabloları ile lokal olarak kurulabilmektedir. Burada hataya düşülmesinin nedeni isminin ip kamera olması diyebiliriz. İnternet sadece sizlerin kamera sistemlerinizi anlık olarak, yada kayıtlarınızı uzaktan izleyebilmeniz için önemlidir. İnternet olmasa da AHD Kamera sistemi gibi IP Kamera sistemi de yaptırabilirsiniz.
Kayıt Cihazı İzleme Programı Nedir?
Günümüz güvenlik ürünlerinde hemen hemen her kayıt cihazının cep telefonu ile ücretsiz izleme programı bulunmaktadır. Bu programları kayıt cihazınızın marka ve model bilgisiyle kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Kayıt cihazınızın boardu ve yazılımı uzak izleme programınızı belirlemektedir.
Ev İçine Güvenlik Kamerası Kurdurmak Riskli Mi?
Cep telefonunuzdan anlık izleme yapmak istemediğiniz sürece riskli değildir. Fakat cep telefonunuzdan yada bilgisayarınızdan anlık takip yapmak istemeniz durumunda evinizin mevcut internetini kullanmanız gerekeceği için bazı riskler taşımaktadır. Sanal korsanlar internet ağınıza sızabilir, kameralarınıza ulaşabilir, canlı izleyebilir ve kayıt alarak evinizin içine ait görüntüleri internet ortamında paylaşabilirler. Bu vb. risklerin gerçekleşmeyeceğinin hiçbir koşulda garantisi bulunmamaktadır ve birçok örneği internette mevcuttur.
Bebek Kamerası Nedir?
Halk arasında bebek kamerası olarak anılan kameraların temel mantığı aslında ekstra bir kayıt cihazına ihtiyaç duymamalarıdır. IP Kamera olarak çalışan bu kameralarla Wifi yada kablolu şekilde anlık izleme yapılabilir, üzerinde bulundan SD Kartlara kayıt yapabilir yada internet aracılığıyla bulut (Cloud) serverlarına kayıt tutabilirsiniz.
Bebek Kamerası Riskli Mi?
Kesinlikle Evet! En değerli varlıklarımızın güvende olduğunu bilmek için satın aldığımız bu kameralar ile çocuklarımızı anlık takip edebilir, onlarla kamera aracılığıyla iletişim kurabiliriz. Fakat, internet ağınızı ve kameranız kolaylıkla hacklenebilir. Hacklenmesi çok kolay olan bu kameralar üzerinden çocuklarımızı korkutup kandırabilir, istismar edebilir ve kaçırmakla tehdit edebilirler. Çocuklarımız üzerinde kalıcı travmatik sonuçlar doğurabilme riskleri çok yüksektir. Örneğin; ABD'nin Mississippi eyaletinde yaşanan olayda, bir hacker çocuk odasına yerleştirilen kamerayı hackledi. Anne Ashley LeMay tarafından 8 yaşındaki Alyssa'nın güvenliği için yerleştirilen kamerayı hackleyen kişi çocukla iletişim kurmaya çalıştı.
Apartman Güvenlik Kamerası Yasal Mı?
Apartmanın ortak alanlarına kamera takılabilmesi için kat maliklerinin beşte dördünün rızasının yanında kamera sisteminin amacına uygun kullanılması ve KVKK hükümlerine de aykırı olmaması gereklidir. Aksi halde her kat maliki bu aykırılığın giderilmesi için mahkemeye başvurabilecektir.
Evin Önüne Kamera Koymak Yasal Mı?
Sonradan sorun yaşamamak için taktıracağınız kameranın açısında bulunan ev, iş yeri, komşu vb. yerlerden kurulum öncesi yazılı onay almanızı öneririz. Aksi halde Yargıtay, hırsızlık ve türlü olumsuzluklara karşı takılan güvenlik kameralarına yönelik emsal nitelikte bir karara imza attı. Özel hayatın gizliliğine dikkat çeken yüksek mahkeme, komşunun evinin penceresi ve avlusunu gören güvenlik kamerasının kaldırılmasına hükmetti.
İş Yerlerinde Ses Kayıt Özelliği Bulunan Kamera Kaydı Alınması KVKK’ya Aykırı mıdır?
İşyerlerinde ses kayıt özelliği bulunan kamera kaydı kullanımı; kişisel veri işleme faaliyeti ile ulaşılmak istenen amaç arasındaki dengenin bozulmasına yol açacağından ölçülülük ilkesine aykırılık teşkil edip işçinin özel hayatına müdahale oluşturacağından KVKK'ya aykırı kabul edilecektir. İşçinin, ses ve görüntü kaydı alınacağına dair yazılı onayının alınması ileride yaşanacak bir durumda sorun yaşamanızı engelleyebilir.
Güvenlik Kamerası Nerelere Takılmaz?
İşyerlerinde bulunan Soyunma Odaları, Emzirme Odaları, Tuvalet ve Banyolar ile evlerde bulunan Yatak Odası ve Özel alanlarda kayıt yapılması kabul edilmemektedir. Bu durum kişinin özel hayatının gizliliğine ihlal niteliği taşımaktadır.
Güvenlik Kamerası Görüntüleri Delil Sayılır Mı?
Evet, Delil Sayılır. 2021 Yılında Yargıtay 6.Ceza Dairesi, evdeki ziynet eşyalarının eksilmesi sebebiyle evde çalışan hizmetliyi takip ve gözetlemek amacıyla eve gizli kamera takılması ve elde edilen görüntülerin yargılamada delil olarak sunulmasının “Hukuka Uygun Delil” olduğuna hükmetti.
Güvenlik Kamerası Kayıtlarının Yok Edilmesi Suç Mu?
Bazı sektörler ve işletmeler haricinde güvenlik kamera kayıtlarının tutulması zorunlu değildir. Fakat bir suç meydana geldiğinde bu görüntüler “Delil Niteliğinde” olacağından, bu görüntülerin yok edilmesi yada yok edilmeye çalışılması “Suç” Teşkil Etmektedir.
Polis ve Jandarma Güvenlik Kameranızın Kaydını İsteyebilir Mi?
Kolluk Kuvvetleri, Cumhuriyet Savcısının talimatı ile adli tahkikata başlayarak delil kapsamında iş yeri yada evinize ait güvenlik kamera kayıtlarını muhafaza altına alma yetkisi ve görevi vardır. Bunu yazılı olarak talep edebileceği gibi aceleci hallerde sözlü olarak da talep edebilir.
Silinen Kamera Kayıtları Geri Getirilebilir Mi?
El ile kasıtlı silinen kamera kayıtları veri kurtarma merkezleri tarafından geri getirilebilir. Görüntülerin ne zaman ve nasıl silindiği tespit edilebilinir. Silinen videolar kurtarılabilir.
5MP Sony Lens 1080P Kamera Nedir?
İnternet satış sitelerinde sıklıkla rastlanılan bu ibare, Son tüketicileri(sizleri) aldatmaya ve kandırmaya yönelik bir ibaredir. Bu şekilde satışı yapılan ürünlerin yorumlarında çoğu zaman "Kamera 5MP değil 2MP gibi", "5MP görüntü kalitesinde değil" vb. tarzlarda yorumlar görmekte ve mağduriyetlere şahitlik etmekteyiz. Maalesef bu vb. mağduriyetler ürün alımı sonrası ortaya çıkmaktadır. Bu Sebeple internet ortamından kamera almayı düşünüyorsanız çok detaylı araştırmanızı ve güvenilir mağazalardan almanızı tavsiye ediyoruz. Kameranın görüntü kalitesinde LENS kalitesi görüntüyü etkilemekle birlikte, görüntünün net ve kaliteli olmasında en önemli ayrıntı kameranızın PİKSEL sayısı yani "gerçek çözünürlük" değeridir. 1080P(1920x1080) çözünürlük 2 Mega piksel demektir. Fakat basit ve hilekar pazarlama taktikleriyle kameranın isminin önüne 8MP Lens , 5MP Lens gibi aldatıcı ibareler kullanmak, müşteriyi aldatmaya ve kandırmaya yönelik olduğu için doğrudan "6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun" un ihlal edilmesidir.
Sorular Yüklenmeye Devam Etmektedir. Anlayışınız için Teşekkür Ederiz.
Cevap
Sorular Yüklenmeye Devam Etmektedir. Anlayışınız için Teşekkür Ederiz.
Cevap
Sorular Yüklenmeye Devam Etmektedir. Anlayışınız için Teşekkür Ederiz.
Cevap
Sorular Yüklenmeye Devam Etmektedir. Anlayışınız için Teşekkür Ederiz.
Cevap
Sorular Yüklenmeye Devam Etmektedir. Anlayışınız için Teşekkür Ederiz.
Cevap
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı